Jak kupić dobrą żyłkę?

Jak kupić dobrą żyłkę?

KUPIĆ ŻYŁKĘ… Po prostu wejść do sklepu i kupić. Tylko co potem?
Ten, na pierwszy rzut oka, prozaiczny zakup, sprawia początkującym (i nie tylko) wędkarzom sporo kłopotu. Często, nad wodą, okazuje się, że nowiutka żyłka rwie się na węźle niczym nitka, miała mieć 0,18, a ma 0,19 lub 0,20 mm, jest sztywna i „pamięta” każdy z nadanych jej kształtów itd. itp. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające ocenić, co warto, a czego nie należy kupować.

Rada nr 1 – Zapytać sprzedawcy, które z obecnych na półkach żyłek są najczęściej kupowane. W przypadku uczciwej (w co nie wątpimy) odpowiedzi, jest szansa na zakupienie naprawdę świeżego towaru.

Rada nr 2 – Przetestować wytrzymałość żyłki na węźle, wiążąc najzwyklejszą przy-ponową pętelkę. Nie polecamy testowania wytrzymałości przy pomocy pojedynczego węzełka – jak wykazuje praktyka jest to wielce „oszukańczy” sposób. Niektóre żyłki (z niewiadomych powodów), na tym węzełku mają nieomal liniową wytrzymałość (patrz foto).

Rada nr 3 – Dobra żyłka, po odwinięciu ze szpuli, zwisa niemal prostoliniowo, bez układania się w różnej wielkości spirale. Takie zachowanie się linki świadczy o jej miękkości, a co za tym idzie, stopniu zapamiętywania kształtów. Która, z tak przetestowanych żyłek, nadaje się do łowienia, obrazują załączone fotografie.

Rada nr 4 – Odradzamy tzw. test paznokciowy, czyli przeciąganie linki przez krawędź paznokcia. Sprzedawca może tego nie wytrzymać, a po drugie – żyłka z wprowadzonymi tak dużymi napięciami, nie zachowuje się normalnie.

Rada nr 5 – Warto pamiętać, że:

1. Im sztywniejsza żyłka, tym „okazalszy” (więcej zwojów) powinien być węzeł.
2. Przegrubione żyłki mają „przegrubioną” wytrzymałość.
3. Różnym żyłkom „odpowiadają” różne węzły i dlatego należy zawiązać kilka z nich, a po próbie zrywania, wybrać najmocniejszy („stały” zestaw to: węzeł Palomar, Rapala -w spinningu i podwójny pętelkowy oraz zderzakowy – w metodach spławikowych).
4. Nigdy nie należy zaciągać węzła bez zwilżenia powierzchni żyłki (wytrzymałość suchego węzła, może spaść nawet o 50%).
5. Nie należy przesadzać ze średnicą – na 3 kilogramowej wytrzymałości żyłkę, można wyholować niezły okaz.
6. Wędkowanie w rzece z łódki, wymaga zastosowania linki o większej wytrzymałości niż podczas wędkowania z brzegu.