Podłoże do akwarium roślinnego – dla roślin in vitro

Rośliny akwarystyczne in vitro to pewna nowinka w świecie miłośników hodowli ryb. Przede wszystkim zadziwiające jest to, że kupuje się je w pojemniczkach, a dopiero w domu przesadza do akwarium. Aby jednak dobrze się przyjęły, należy dobrać odpowiednie podłoże do akwarium roślinnego, a także ustawić odpowiednie oświetlenie.

Rośliny in vitro (między innymi: glossostigma elatinoides, hemianthus callitruchoides)

Rośliny te hodowane są na pożywkach, które dostarczają odpowiednich mikroelementów i makroelementów, koniecznych dla optymalnego wzrostu danej rośliny. Hodowane w sterylnych warunkach rośliny in vitro wolne są od różnych szkodliwych drobnoustrojów. Co do aklimatyzacji zdania są podzielone – wiele akwarystów dowodzi, że rośliny in vitro łatwo się przyjmują, inni twierdzą, że jest to trudne.

Jak przesadzić roślinę in vitro do akwarium?

Wyciągamy roślinkę z pojemnika, a korzenie oczyszczamy z żelu. Roślinkę myjemy i dzielimy na mniejsze fragmenty – według naszych własnych upodobań i na koniec umieszczamy w akwarium. Pamiętajmy o tym, by przygotować wcześniej odpowiednie podłoże – do akwarium roślinnego dla roślin in vitro najlepsze będzie podłoże granulowane.

Aby roślinki dobrze się przyjęły musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu (roślinki in vitro potrzebują go o wiele więcej niż rośliny korzeniowe), o nawożeniu dwutlenkiem węgla, oraz o tym, by użyć podłoża granulowanego. Gdy powyższe warunki pozostaną spełnione, roślinki powinny przyjąć się dobrze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *