Wzdręga

Wzdręga — Scardinius eryłrophalmus L.

Ciało umiarkowanie wydłużone, z boków mocno spłaszczone, średnio wysokie. Głowa mała, otwór gębowy końcowy — skierowany ku górze. Łuski duże, mocno osadzone w skórze, zachodzące na siebie dachówkowato. Płetwa ogonowa wcięta. Płetwa grzbietowa zaczyna się za końcem nasady płetw brzusznych; płetwa odbytowa za końcem nasady grzbietowej. Te cechy odróżniają między innymi wzdręgę od płoci, z którą często bywa mylona. Ubarwienie ciała złociste z zielonkawym lub czerwonozielonym odcieniem. Grzbiet ciemny — oliwkowy lub brunatnozielony, brzuch srebrzysty. Wszystkie płetwy w różnych odcieniach czerwieni. Tęczówka oka pomarańczowa.

Zasiedla wody stojące i wolno płynące. Unika niskiej temperatury i szybkiego prądu. Najczęściej przebywa w jednorodnych co do wielkości stadach, wśród roślinności wodnej, zarówno wynurzonej jak i zanurzonej. W odróżnieniu od płoci wzdręga jest mało ruchliwa i trzyma się stale w wybranych przez siebie rejonach. W upalne dni pływa blisko powierzchni, gdy temperatura obniża się — schodzi głębiej.

Wzdręga żyje kilkanaście lat, dorastając do długości 35 cm i ciężaru około 0,5 kg. Podstawowym pożywieniem tej ryby są rośliny, a tylko w niewielkim stopniu organizmy fauny dennej oraz naroślinnej i pokarm powietrzny. Większe egzemplarze są drapieżne, zjadają wylęg innych gatunków ryb. Częstym łupem wzdręgi są małe słonecznice. Znane są przypadki złowienia wzdręgi nawet na błystkę.

Tarło odbywa się w maju i czerwcu przy temperaturze około 14°C. Wzdręga dojrzewa bardzo wcześnie — w drugim lub trzecim roku życia, przed osiągnięciem długości 10 cm.

Wymiar ochronny: 15 cm; okresu ochronnego nie ma.

W wodach województwa olsztyńskiego występuje równolegle z płocią, choć jest od niej znacznie mniej liczna. Do połowu używa się sprzętu jak na płocie. Przynęty zwierzęce i roślinne. Dobre wyniki daje metoda połowu na owady bez spławika. Wzdręga żeruje od wiosny aż do późnej jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *